http://vranes.bigforumpro.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM VRANEŠA (PAVINO POLJE I TOMAŠEVO)
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 STOZER NAJLJEPSI KRAJ

Ići dole 
+27
krstarica
velibor
NANA
Kosta
Raso
Vladan
Labud Lekovic
Pavle F.
đevovanje
Milan Joksimovic
Darko Vuković
stanija
grancarevac
Radojica
CETNIK
milanca
SUNSET
Mladen
nadja
joksim
Slobo
mirko
ZoranˇSI
Administrator
cezarion
Radisa
STOZER
31 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sledeći
AutorPoruka
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyPet 17 Jul 2009 - 2:39

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 P6092672.th
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyPet 17 Jul 2009 - 2:37

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 P6092671.th
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyPet 17 Jul 2009 - 2:34

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 P6092670.th
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyČet 16 Jul 2009 - 16:21

Vidis cezarione u tebe sam se nado da ces barem nesto napisati. Wink Sunset veceras po nacesm lokalnom casu to jes evropskim (neznam sta je kod tebe tada vec jutro polako?) cu postavit noviju sliku. Obecavam. A sliku cu samo postaviti a ti ces reci okle je slikano i sta je slikano. Da vidim pamtis li dobro hehehehehhe malo sale
Nazad na vrh Ići dole
cezarion

cezarion


Mjesto rodjenja/boravka : Beograd
Reputation : -4
Datum upisa : 11.07.2008

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyČet 16 Jul 2009 - 0:37

SUNSET ::
To je malo tezi zadatak. Ranije je bilo nekoliko ljudi u selu koji su znali a i kad nijesu davali su neku svoju verziju iz glave da ne kazem nesto teze. Nista sigurno. Pozdrav svima Smile
Често не можемо бити потпуно сигурни у поријекло назива, иако је на дохват.
Волио бих да чујем шта су стари Стожерани мислили откуда назив Стожер?
Овдје и нема много простора за филозофирање (врти се око следећег: стога, стог, стоже, стожер).
Ако нисте прочитали, имате на сајту (занимљивости-топоними), првотни назив овог краја гласи- Стога (1477).
Да знате и ово: Стога је била катуниште и није била стално насељена до 1516, тада је кнез Ђурђе Вранеш као власник Стоге додијелио земљу двадесеторици ратаја (беземљаша).
Назив Стожер помиње се први пут 1609 године у катастиху манастира Добриловина (књига прилога), као приложник за обнову манастира уписан је Вујко Човић из Стожера, више чланова његове породице а међу њима и једна монахиња.
Nazad na vrh Ići dole
SUNSET




Mjesto rodjenja/boravka : Australia
Reputation : 1
Datum upisa : 14.06.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptySre 15 Jul 2009 - 10:33

Zorane, daj neku noviju sliku postavi. Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
SUNSET




Mjesto rodjenja/boravka : Australia
Reputation : 1
Datum upisa : 14.06.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptySre 15 Jul 2009 - 10:32

To je malo tezi zadatak. Ranije je bilo nekoliko ljudi u selu koji su znali a i kad nijesu davali su neku svoju verziju iz glave da ne kazem nesto teze. Nista sigurno. Pozdrav svima Smile
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyPon 13 Jul 2009 - 9:16

Ja bi pito ako iko zna okle ime Stozer. Pitanej sam postavio tu posto je vezano na to selo i nije ranga nadmetanja. Nadam se u jednu osobu da ce mozda znati okle to ime a mozda vas ima vise.
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyPet 10 Jul 2009 - 16:34

Popijte kava i rakija danas kolko možete jer kako je naveo cezarion danas se zatvara ova naša kafana. (Valjda je renoviraju) Pošto su stožerani sve polupali lol! malo šale.
Nazad na vrh Ići dole
SUNSET




Mjesto rodjenja/boravka : Australia
Reputation : 1
Datum upisa : 14.06.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyPet 10 Jul 2009 - 10:06

NIKO DA NAVRATI NA KAVU A KAMOLI RAKIJU
Nazad na vrh Ići dole
SUNSET




Mjesto rodjenja/boravka : Australia
Reputation : 1
Datum upisa : 14.06.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptySre 8 Jul 2009 - 21:48

A od komsinice smijesak Smile
Nazad na vrh Ići dole
STOZER

STOZER


Mjesto rodjenja/boravka : ...mali gradic u maloj zemljici...
Reputation : 2
Datum upisa : 17.01.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptySre 8 Jul 2009 - 11:49

flower
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyUto 7 Jul 2009 - 23:50

Samo me nesto interesuje. Ova stozeranka (moram te tako nazvat posto neces da se predstavis) navede, dvije strane nazad tekst da citiram:
"Vam veliki pozdrav iz rodnog kraja jer kako mi se cini ja sam mu ponajbliza,a i najcesce sam u Stozeru."
A od tebe stozeranko ponajblizija osobo i najcesca gosco ili domacinko kako god. Nema na ovih sedam strana ama nikakve slike ili nesto zanimljivog sto se tice stozera. Bez puno hvala za slike i pozdravi. Pa se pitam ko je ponajblizi i najcesci u stozeru mi ili ti???? Wink
Nazad na vrh Ići dole
cezarion

cezarion


Mjesto rodjenja/boravka : Beograd
Reputation : -4
Datum upisa : 11.07.2008

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyNed 5 Jul 2009 - 15:03

ZoranˇSI ::
SUNSET ::
Zorane jesu li ovo Rigova djeca na snimku. Hvala za slike i snimak i postavi jos ako imas. Pozdrav svima


Jeste u pravu si to su Rigova djeca.

Чуо сам да су добри ђаци (сигурно се турила на Рига).
И мирна ко анђели, нарочито оно мушко.
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyNed 5 Jul 2009 - 10:47

To se moze spasit. Al samo tako da se mi svi vratimo sto smo po svijetu Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
SUNSET




Mjesto rodjenja/boravka : Australia
Reputation : 1
Datum upisa : 14.06.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyNed 5 Jul 2009 - 8:37

Sa zatvaranjem skole u Stozeru zivot se polako gasi u selu i kad pomru oni stari ostace samo desetak naseljenih kuca na zalost to je neminovnost. Pozdrav svima i nadam se da se nece obistiniti moje slutnje
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyNed 5 Jul 2009 - 6:16

SUNSET ::
Zorane jesu li ovo Rigova djeca na snimku. Hvala za slike i snimak i postavi jos ako imas. Pozdrav svima


Jeste u pravu si to su Rigova djeca.
Nazad na vrh Ići dole
SUNSET




Mjesto rodjenja/boravka : Australia
Reputation : 1
Datum upisa : 14.06.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyNed 5 Jul 2009 - 2:23

Zorane jesu li ovo Rigova djeca na snimku. Hvala za slike i snimak i postavi jos ako imas. Pozdrav svima
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptySub 4 Jul 2009 - 23:21

Koliko je meni poznato škola če se polako zatvoriti pošto je osto još samo jedan učenik. A evo i snimka koji potvrdjuje to. (snimak od prije mjesec dana)


Zatvaranje škole u Stožeru
Nazad na vrh Ići dole
STOZER

STOZER


Mjesto rodjenja/boravka : ...mali gradic u maloj zemljici...
Reputation : 2
Datum upisa : 17.01.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptySub 4 Jul 2009 - 11:00

Veliki ozdrav svima evo jednog zanimljivog nazalost istinitog clanka objavljenog u decembru mjesecu o rodnom selu:Samo pravo, preko brda

Put odvodi nešto više od 50 kilometara daleko od Bijelog Polja, pravac sjeverozapad. Upisuje se i skretanje sa glavnog puta, prelazak sa asfalta na snježni pokrivač, stavljanje lanaca na točkove automobila, usporeno kretanje od krivine do krivine, dok se vozilo malo zanosi a uspon postaje jedina odrednica. Onda se gradsko sivilo mijenja za planinsko sunce i jedan naročiti sjaj, prirodu u svom najboljem zimskom izdanju. Tek, tako počinje put za selo Stožer, u opštini Bijelo Polje

Na putu za Stožer, pogled na snijegom pokrivenu zemlju, gdje god unaokolo doseže, obasjanu suncem u jedno decembarsko jutro, može da stane samo u opis prosutog srebrnog praha što se cakli pred očima. Od te slike, svaki trenutak postaje beskrajno vrijedan prisustva.
Prvo zastajanje, izvor Ćehotine. Samo jedna pećina, tu, pored puta, voda koja navire i traži svoj put preko stijena. Onda snijeg postaje sve viši i, na jednoj krivini koja se u širokom luku savija, stiže prvo uputstvo od saputnika, nastavnika muzičkog, Vladete Cakovića.
„Ponekad, snijeg tako napada da je svako dalje putovanje vozilom samo pitanje vremena kada će se zaglaviti. Mi, nastavnici koji iz Pavinog Polja putujemo do seoske škole u Stožeru, ne malo puta sa ovog mjesta krećemo dalje pješke. Samo pravo, prečicom kroz šumu, preko brda.“
Dužina puta se mjeri u trajanju od ure i po.
Naravno, momačkog hoda.
Uz put, slijedi susret sa jednom volovskom zapregom. O ovom prevoznom sredstvu, samo tvrdnje o tome kako je jedino pouzdano u ovom kraju, posebno kada treba da se doćeraju drva, obave seoski poslovi.
Nedugo potom, drugog saputnika, đaka Miluna Boškovića, na jednom proplanku sačekuje otac Radovan, sa konjima, da nastave put do kuće. I trenutak za malo pravog dječačkog ostvarenja želje, zauzimanje mjesta na samaru i jedan dobar juriš na konju i kas uz brdo.
Sa tog mjesta, podno Čovića vrha i nadmorske visine od 1560 metara, vedar dan otkriva pogled na vrhove okolnih planina, sve do Bjelasice. Tačno za još malo nevjerice i još malo divljenja.
Konačno, u Stožeru, usputna priča sa jednim od najstarijih žitelja, Vladom Vojinovićem otkriva kako u ovom selu ima oko 80 domova i kako ovdje oduvijek žive bratstva Vojinovića, Vukovića, Boškovića, Varagića, Grbe, Šestovića, Čovića, Moračanina, Joksimovića, Furtula, Lekovića, Markovića, Radovića, Milojičića, Gluščevića.
A i da se ovdašnji ljudi bave stočarstvom i poljoprivredom, da je prvi snijeg ove godine pao još 5. septembra, a da je već 20. oktobra snježni omotač iznosio 24 centimetra. No, za tu priču, do saznanja stiže i da ima dana kada snježni nanosi ovdje dostižu visinu i do tri metra, u okruženju brda i dolina po čijim obodima se uzdižu šume.
Ali, ovih dana, jedna druga priča je za mještane važnija i odnosi se na ovdašnju školu, podignutu još prije 108 godina, seoskim sredstvima.
Ipak, danas ta građevina, osim ne tako davno postavljenog novog krova, zaslužuje poštenu adaptaciju.
Uz to, za mještane, poseban problem predstavlja uputstvo Ministarstva prosvjete prema kojem bi učenici od petog do osmog razreda svoje školovanje nastavljali u školi u Pavinom Polju. Tek, cijela ta priča je potpisana nezadovoljstvom ovdašnjih ljudi.
A o uslovima za nastavu, govori Rajko Varagić, jedan od seljana.
„Krov na školskoj zgradi je dobar ali, nedostaju patosi, novi prozori, vrata, potreban je i materijal za dodatno malterisanje. Ukoliko se obezbjede sredstva, mi ćemo sami prepatosirati školu. Sadašnji patos je postavljen još 50-tih godina prošlog vijeka.“
Na kraju, prema svemu zatečenom, čini se da je školi u Stožeru neophodna obnova.
No, zato djeca imponuju. I oko toga nema nedoumica.
Prvo oni najmlađi, svi u jednoj učionici, kod nastavnika Draga Vojinovića.
U prvom razredu su Manojlo Vojinović i Ivana Leković, u drugom Milorad Varagić, u trećem Milica Vojinović i Dražen Marković, u četvrtom, dvije djevočice od Lekovića, Jovana i Jasna.
Uz njih, tu su i oni stariji đaci, Dragana Marković, Gordana Marković i Željko Varagić.
U svakom slučaju, savršeno se slažu sa onim natpisom na dresu jednog od najmlađih, gdje lijepo piše ona čuvena krilatica – „mnogo smo jaki“.
A njima, to se priznaje.
Nešto kasnije, na povratku, a kako je dan poodmakao i zemlja od sunca „odmekla“, automobil dođoša se malo zaglavljivao, bilo je i guranja, gradskih cipela natopljenih snijegom, mokrih i gnjecavih čarapa, uprljanih i zadihanih...
Ali, niko nikad nije rekao da su putovanja laka i zabavna stvar...
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyUto 30 Jun 2009 - 1:16

Very Happy Ti mora da si mene pogrešno shvatio. Ja nisam naveo da je samo ta livada RASOVA nego da otle nekako počinje jer se na toj slici tolko nje ne vidi. Ja znam dje je groblje podaleko i moj djed i baba su tamo sahranjeni. I znam za kuce Joksimovica, Lekovica, Markovica ali se na toj slici to nevidi.
Nazad na vrh Ići dole
cezarion

cezarion


Mjesto rodjenja/boravka : Beograd
Reputation : -4
Datum upisa : 11.07.2008

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyPon 29 Jun 2009 - 22:55

ZoranˇSI ::
STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 P1010138n.th

Ovaj dio okle je slikano pa do doline dje je zacrtano jeste RASOVA.
One kuće tamo što su na brdu jeste D. Stožer, jes da se nevide sve kuće pošto su iza brda tako jeste i škola iza brda. A gore u vrh označen je odprilike G. Stožer
A nije Zorane brate, RASOVA nije samo ta livada vec sve od one, dolje, poprecne doline (Bojove), i od Stozernice pa do Ljutca i Rosulja. Znas da u Rasovi ima groblje a ono je od te livade udaljeno skoro 2 km (tu pociva moj rodjeni djed). U Rasovi ima 5 kuca (dvije Joksimovic, dvije Lekovic i jedna Markovic), ima veliki prostor i izuzetan pejzas zato bi ga valjalo vidjeti.
Donji si dobro oznacio (plus Rasova, koja se naravno ne vidi), a gornji Stozer je i sve ono ostalo gore, lijevo do Barica, odnosno sve ono sto nije oznaceno kao donji. Logicno, zar ne?
Nazad na vrh Ići dole
SUNSET




Mjesto rodjenja/boravka : Australia
Reputation : 1
Datum upisa : 14.06.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyPon 29 Jun 2009 - 21:39

Slika je vise nego dobra. Cak vidim i moju kucu u gore. Daj postavi jos slika. Hvala ti puno
Nazad na vrh Ići dole
ZoranˇSI

ZoranˇSI


Godina : 40
Mjesto rodjenja/boravka : Kranj
Reputation : 0
Datum upisa : 15.03.2009

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyPon 29 Jun 2009 - 19:53

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 P1010138n.th

Evo na ovoj slici malo sam zacrto dje je šta od prilike. Ovaj dio okle je slikano pa do doline dje je zacrtano jeste RASOVA. One kuće tamo što su na brdu jeste D. Stožer, jes da se nevide sve kuće pošto su iza brda tako jeste i škola iza brda. A gore u vrh označen je odprilike G. Stožer dje se takodje ne vidi čitav G. Stozer zbog brda. Jer stožer ima taki teren gore pa dolje bounce
Nazad na vrh Ići dole
cezarion

cezarion


Mjesto rodjenja/boravka : Beograd
Reputation : -4
Datum upisa : 11.07.2008

STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 EmptyPon 29 Jun 2009 - 15:03

ZoranˇSI ::
STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 P1010138n.th

Doljni STOŽER slikan iz RASOVE
Зоране, мислим да је правилније да испод ове слике стоји: детаљ из доњег Стожера.
Сигуран сам да ћеш се сложити, јер се овдје види мањи дио доњег Стожера.
А имаш ли слика Расове, пошто она захвата добар дио доњег Стожера?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: STOZER NAJLJEPSI KRAJ   STOZER NAJLJEPSI KRAJ - Page 17 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
STOZER NAJLJEPSI KRAJ
Nazad na vrh 
Strana 17 od 21Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
http://vranes.bigforumpro.com :: Vraneš (Pavino Polje i Tomaševo)-
Skoči na: