http://vranes.bigforumpro.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM VRANEŠA (PAVINO POLJE I TOMAŠEVO)
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 NADMETANJE....

Ići dole 
+23
MIGO
đevovanje
momo972
milanca
Slobodan
Darko Vuković
stanija
STOZER
markomadzgalj
Vlado
nabojine
Ponikvice
ZoranˇSI
SUNSET
joksim
jovan
sekule
CETNIK
mileta
Slobo
mirko
cezarion
Kosta
27 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 30 ... 36  Sledeći
AutorPoruka
cezarion

cezarion


Mjesto rodjenja/boravka : Beograd
Reputation : -4
Datum upisa : 11.07.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyPon 11 Jan 2010 - 14:59

ШТРУГЉА = КРАВЉАЧА - дрвена посуда, искључиво намијењена за мужу.
(искрено признајем да нијесам знао о чему се ради, али ме заинтересовало па нађох на једном мјесту...уколико се не ради о нечем другом).
Јесам ли потревио?
Nazad na vrh Ići dole
markomadzgalj

markomadzgalj


Godina : 65
Reputation : 7
Datum upisa : 24.12.2009

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: nadmetanje   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyNed 10 Jan 2010 - 23:03

Neco ::
markomadzgalj ::
sta je struglja

Да ли се СТРУГЉОМ скида (откида) кора са дрвета?

prvo slovo nije s nego š inače nije vratnica i nije zaskidanje kore
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyNed 10 Jan 2010 - 20:15

-


Poslednji izmenio -- dana Čet 28 Jan 2010 - 23:18, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
mirko

mirko


Godina : 47
Mjesto rodjenja/boravka : moskva
Reputation : 1
Datum upisa : 28.12.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyNed 10 Jan 2010 - 19:29

markomadzgalj ::
sta je struglja

Da nije slucajno vratnica......
Nazad na vrh Ići dole
markomadzgalj

markomadzgalj


Godina : 65
Reputation : 7
Datum upisa : 24.12.2009

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: nadmetanje   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyNed 10 Jan 2010 - 2:42

sta je struglja
Nazad na vrh Ići dole
Kosta

Kosta


Godina : 55
Mjesto rodjenja/boravka : Moskva
Reputation : 30
Datum upisa : 27.12.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptySub 9 Jan 2010 - 22:37

Tacno je ali moram da dodam da se jos naziva Ostve i ono sto se stavlja teladima na nos da ne posu krave.Isto je u vidu viljuske.
Postavljaj pitanje
Nazad na vrh Ići dole
markomadzgalj

markomadzgalj


Godina : 65
Reputation : 7
Datum upisa : 24.12.2009

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: nadmetanje   NADMETANJE.... - Page 24 EmptySub 9 Jan 2010 - 2:05

ostve to je alatka u obliku viljuske sa vrhovima kao strijela a koristi se u ribolovu.
Nazad na vrh Ići dole
Kosta

Kosta


Godina : 55
Mjesto rodjenja/boravka : Moskva
Reputation : 30
Datum upisa : 27.12.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyPet 8 Jan 2010 - 23:01

sta je to OSTVE
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyČet 7 Jan 2010 - 1:14

-


Poslednji izmenio -- dana Čet 28 Jan 2010 - 23:20, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Kosta

Kosta


Godina : 55
Mjesto rodjenja/boravka : Moskva
Reputation : 30
Datum upisa : 27.12.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptySre 6 Jan 2010 - 1:31

[quotae="Neco"]Pitanlje: Sta je danas sinonim za struku NADMETANJE.... - Page 24 Confused
Naaravno, ne mislim na profesiju.[/quote]



ja mislim da je struka vrsta tkanog pokrivaca tipa gubera kojom se obicno pokrivala kolijevka
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyPon 4 Jan 2010 - 23:54

-


Poslednji izmenio -- dana Čet 28 Jan 2010 - 23:19, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
markomadzgalj

markomadzgalj


Godina : 65
Reputation : 7
Datum upisa : 24.12.2009

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyPon 4 Jan 2010 - 21:22

cezarion ::
neco ::
markomadzgalj ::
vidim niko ne postavlja pitanje pa odgovorite sta je to posikva?

posikva = vatralj, za rad sa zarom na ognjistu. NADMETANJE.... - Page 24 Icon_geek

А зове се и жарач, или машице, јел` тако?

moze se reci to je metalna lopatica sa kojom se zagrtao sac sa zarom na ognjistu kad se nesto peklo ispod saca
neco postavlja pitanje taj odgovor je prihvatljiv
Nazad na vrh Ići dole
cezarion

cezarion


Mjesto rodjenja/boravka : Beograd
Reputation : -4
Datum upisa : 11.07.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyPon 4 Jan 2010 - 20:49

neco ::
markomadzgalj ::
vidim niko ne postavlja pitanje pa odgovorite sta je to posikva?

posikva = vatralj, za rad sa zarom na ognjistu. NADMETANJE.... - Page 24 Icon_geek
А зове се и жарач, или машице, јел` тако?
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyPon 4 Jan 2010 - 17:48

-


Poslednji izmenio -- dana Čet 28 Jan 2010 - 23:19, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
markomadzgalj

markomadzgalj


Godina : 65
Reputation : 7
Datum upisa : 24.12.2009

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: nadmetanje   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyNed 3 Jan 2010 - 21:22

vidim niko ne postavlja pitanje pa odgovorite sta je to posikva?
Nazad na vrh Ići dole
markomadzgalj

markomadzgalj


Godina : 65
Reputation : 7
Datum upisa : 24.12.2009

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: nadmetanje   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyPet 1 Jan 2010 - 16:45

ja nijesam imao namjeru da preuzmem postavljanje pitanja samo da detaljnije opisem sta je pisljak zato neka Kosta postavi pitanje pa cu se ukljuciti.
Nazad na vrh Ići dole
Kosta

Kosta


Godina : 55
Mjesto rodjenja/boravka : Moskva
Reputation : 30
Datum upisa : 27.12.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyPet 1 Jan 2010 - 7:57

Ja nijesam tako lijepo objasnio to kao sto je nas brat Madzgalj (iako sam znao) ali bih po zasluzi, takog lijepog opisivanja, ustupio
da pitanje postavi On
Nazad na vrh Ići dole
markomadzgalj

markomadzgalj


Godina : 65
Reputation : 7
Datum upisa : 24.12.2009

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: nadmetanje   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyPet 1 Jan 2010 - 0:57

CETNIK ::
Bravo bravo. Vidi se da ste rasli uz sumu, a sreca je sto je nijeste zaboravili.
Najtacniji odgovor je dao Kosta. Pisljak je skrivena drvena civija koja sluzi za povezivanje necega.
Na primer: gusle, one se vecinom prave iz dva dijela. Drska i kalica i na njima neka ''figura'' u obliku koze, orla itd. kad se spajaju ta dva dijela spajaju se pisljakom a taj sam naziv cuo jos od pokojnog djeda.
Kosta na tebe je red da postavis neko ekstra starinsko pitanje
pisljak je drveni klin koj se ugradjuje izmedju dva brvna kad se gradi brvnara, a ugradjuje se tako sto se brvna zabuse sa svrdlom i pritom se vodi racuna da rupe budnu jednanasprem druge, dubina rupe obicno budne jednaka polovini pisljaka tako se polovna pisljaka zabije u donje brvno a na drugu polovinu se nabije gornje brvno i tako redom obicno se stave 2 pisljaka na brvno od 4 m. pisljak se obicno pravi od suve bukovine najac je drenov uglavnom sluzi da se brvna ne isturaju u stranu kada se pravi uglavnom je valjkastog oblika.
Nazad na vrh Ići dole
CETNIK

CETNIK


Reputation : 9
Datum upisa : 11.03.2009

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptySre 30 Dec 2009 - 2:23

Bravo bravo. Vidi se da ste rasli uz sumu, a sreca je sto je nijeste zaboravili.
Najtacniji odgovor je dao Kosta. Pisljak je skrivena drvena civija koja sluzi za povezivanje necega.
Na primer: gusle, one se vecinom prave iz dva dijela. Drska i kalica i na njima neka ''figura'' u obliku koze, orla itd. kad se spajaju ta dva dijela spajaju se pisljakom a taj sam naziv cuo jos od pokojnog djeda.
Kosta na tebe je red da postavis neko ekstra starinsko pitanje
Nazad na vrh Ići dole
cezarion

cezarion


Mjesto rodjenja/boravka : Beograd
Reputation : -4
Datum upisa : 11.07.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptySre 30 Dec 2009 - 0:03

Kosta ::
Cini mi se dA je to vezano za drvo. Odnosno to je tako reci drveni ekser koji sluzi da se nesto preveze ili nastavi.Zaci ako hoces nesto drveno da nastavis izbusi se rupa u oba drveta, nabije se u jedan kraj drvena spiljka i onda se stavi drugi kraj na spiljku. To se zove pisljak. Jesam li u pavu.
Е, сад сам се и ја присјетио. Гледао сам да се превезује вјенчаница када је из два дијела, или умеће краће дрво између ако та два дијела не могу да се дохвате, али не знам да ли је пишљак оно мјесто спајања два дрвена дијела (ту се нешто зарезује и уређује, да се приљубе, јел тако...), или је то рупа кроз коју се убацује шпиљка...или све заједно (и зарезани састав, и рупа и шпиљка).
Nazad na vrh Ići dole
Kosta

Kosta


Godina : 55
Mjesto rodjenja/boravka : Moskva
Reputation : 30
Datum upisa : 27.12.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyPon 28 Dec 2009 - 18:18

Cini mi se dA je to vezano za drvo. Odnosno to je tako reci drveni ekser koji sluzi da se nesto preveze ili nastavi.Zaci ako hoces nesto drveno da nastavis izbusi se rupa u oba drveta, nabije se u jedan kraj drvena spiljka i onda se stavi drugi kraj na spiljku. To se zove pisljak. Jesam li u pavu.
Nazad na vrh Ići dole
mirko

mirko


Godina : 47
Mjesto rodjenja/boravka : moskva
Reputation : 1
Datum upisa : 28.12.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyNed 27 Dec 2009 - 23:23

CETNIK ::
cezarion ::
CETNIK ::
posto vidim da se postuje red u ovoj kuci, znaci moram ja postaviti pitanje.

Sta je pis(ш)ljak?
ПИШЉАК....??? Хм, мислим да нас за`ебаваш...
Zasto tako gospodine CEZARION imate pogresno misljenje o jednom velikom patriotu Vranesa koji... svojim imenom... samo hoce i zeli da se probudi u nama, ono sto davno spava, to jest SRPSTVO. Rijec odnosno stvar za koju sam pitao, nema toga Vranesanina koji je nije drzao u rukama bar nekoliko puta. Mozda u onom vremenu kad ste Vi ucili pravo ta rijec nije ni koristena, ali u starom vremenu jest 100%

Pitao sam sta je pisljak? Ako neko zna neka odgovori... Rok je tri dana
To je neko ko se pisa u gace.....
Nazad na vrh Ići dole
CETNIK

CETNIK


Reputation : 9
Datum upisa : 11.03.2009

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptyNed 27 Dec 2009 - 2:57

cezarion ::
CETNIK ::
posto vidim da se postuje red u ovoj kuci, znaci moram ja postaviti pitanje.

Sta je pis(ш)ljak?
ПИШЉАК....??? Хм, мислим да нас за`ебаваш...
Zasto tako gospodine CEZARION imate pogresno misljenje o jednom velikom patriotu Vranesa koji... svojim imenom... samo hoce i zeli da se probudi u nama, ono sto davno spava, to jest SRPSTVO. Rijec odnosno stvar za koju sam pitao, nema toga Vranesanina koji je nije drzao u rukama bar nekoliko puta. Mozda u onom vremenu kad ste Vi ucili pravo ta rijec nije ni koristena, ali u starom vremenu jest 100%

Pitao sam sta je pisljak? Ako neko zna neka odgovori... Rok je tri dana
Nazad na vrh Ići dole
cezarion

cezarion


Mjesto rodjenja/boravka : Beograd
Reputation : -4
Datum upisa : 11.07.2008

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptySub 26 Dec 2009 - 23:46

CETNIK ::
posto vidim da se postuje red u ovoj kuci, znaci moram ja postaviti pitanje.

Sta je pis(ш)ljak?
ПИШЉАК....??? Хм, мислим да нас за`ебаваш...
Nazad na vrh Ići dole
Vlado

Vlado


Godina : 38
Mjesto rodjenja/boravka : Podgorica
Reputation : 0
Datum upisa : 06.05.2009

NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 EmptySub 26 Dec 2009 - 0:40

Hm,pojma nemam...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





NADMETANJE.... - Page 24 Empty
PočaljiNaslov: Re: NADMETANJE....   NADMETANJE.... - Page 24 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
NADMETANJE....
Nazad na vrh 
Strana 24 od 36Idi na stranu : Prethodni  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 30 ... 36  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
http://vranes.bigforumpro.com :: Vraneš (Pavino Polje i Tomaševo)-
Skoči na: